


Tajemniczy ogród
Omawianie na lekcjach tej książki jest zawsze dla mnie wielką przyjemnością, bowiem jest to jedna z ulubionych lektur mojego dzieciństwa. Zawsze z dużym zainteresowaniem śledzę reakcje moich uczniów na problemy w niej poruszane, na opinię o miejscu i czasie akcji. Uczniowie zdecydowanie bardziej wolą książki, których akcja dzieje się we współczesności. Stosuję różnorodne metody, aby praca na lekcjach była prawdziwym spotkaniem z bohaterami.
Lektura w pudełku to kolejny sposób na zainteresowanie uczniów, pomysł zaczerpnęłam od Kreatywnej Pedagogiki. Początkowo obawiałam się, że uczniom ten pomysł się nie spodoba. Niepotrzebnie, przygotowali małe arcydzieła. Gromadzili swoje skarby w trakcie czytania lektury, następnie przedstawiali tajemnicze pudełka, pięknie opowiadając o treści książki, bohaterach, ba nawet symbolach. Po takim wstępie kolejne tematy okazały się formalnością. Niepotrzebny był żaden quiz lub sprawdzian z treści lektury. To z ciekawych opowieści, zorientowałam się, jak dokładnie uczniowie znają dzieje bohaterów. Zastanawiam się, jak na ten sposób pracy zareagowaliby siódmoklasiści. Chyba nie zaryzykuję. (obecnie są bardzo wrażliwi na dziecięce zabawy)












Po takim wstępie rozmowa o bohaterach i ich charakterystyka nie była niczym trudnym. Tym razem opis postaci "odwrotny". Najpierw uczniowie porządkowali cechy bohaterów oraz uzasadniali swój wybór, następnie wcielali się w ulubioną postać i przedstawiali się.
