top of page

Tajemniczy ogród

Omawianie na lekcjach tej książki jest zawsze dla mnie wielkÄ… przyjemnoÅ›ciÄ…, bowiem jest to jedna z ulubionych lektur mojego dzieciÅ„stwa. Zawsze z dużym zainteresowaniem Å›ledzÄ™ reakcje moich uczniów na problemy w niej poruszane, na opiniÄ™ o miejscu i czasie akcji.  Uczniowie zdecydowanie bardziej wolÄ… książki, których akcja dzieje siÄ™ we wspóÅ‚czesnoÅ›ci. StosujÄ™ różnorodne metody, aby praca na lekcjach byÅ‚a prawdziwym spotkaniem z bohaterami.

        Lektura w pudeÅ‚ku to kolejny sposób na zainteresowanie uczniów, pomysÅ‚ zaczerpnęłam od Kreatywnej Pedagogiki. PoczÄ…tkowo obawiaÅ‚am siÄ™, że uczniom ten pomysÅ‚  siÄ™ nie spodoba. Niepotrzebnie, przygotowali maÅ‚e arcydzieÅ‚a. Gromadzili swoje skarby w trakcie czytania lektury, nastÄ™pnie przedstawiali tajemnicze pudeÅ‚ka, piÄ™knie opowiadajÄ…c o treÅ›ci książki, bohaterach, ba nawet symbolach. Po takim wstÄ™pie kolejne tematy okazaÅ‚y siÄ™ formalnoÅ›ciÄ…. Niepotrzebny byÅ‚ żaden quiz lub sprawdzian z treÅ›ci lektury. To z ciekawych opowieÅ›ci, zorientowaÅ‚am siÄ™, jak dokÅ‚adnie uczniowie znajÄ… dzieje bohaterów. Zastanawiam siÄ™, jak na ten sposób pracy zareagowaliby siódmoklasiÅ›ci. Chyba nie zaryzykujÄ™. (obecnie sÄ… bardzo wrażliwi na dzieciÄ™ce zabawy)

Po takim wstÄ™pie rozmowa o bohaterach i ich charakterystyka nie byÅ‚a niczym trudnym. Tym razem opis postaci "odwrotny". Najpierw uczniowie porzÄ…dkowali cechy bohaterów oraz uzasadniali swój wybór, nastÄ™pnie wcielali siÄ™ w ulubionÄ… postać i przedstawiali siÄ™.

bottom of page